Srpen 2014

Tři bratři

31. srpna 2014 v 20:58 | Netri |  ostatní
Mám ráda pohádky. Mám ráda české pohádky. Mám ráda pohádky, ve kterých se zpívá.
Z toho vyplívá, že nová česká pohádka Tři bratři by se mi měla líbit rovnou třikrát. Tak kde se stala chyba?

Po dlouhé době jsem viděla téměř zaplněný sál, sice to většinou byly malé děti s rodičema či starší dámy, ale děcka se chovala slušně a některé jejich hlášky byly vážně dosti vtipné a roztomilé. Jak už to u dětí bývá. Ano, se sestrou jsme si tam přišly trochu nepatřičně, ale my nemůžeme za to, že milujeme pohádky!
Upozornění - tento článek obsahuje spoilery.

A teď už k samotné pohádce. Jako první věc bych měla zmínit, že to jsou vlastně tři klasické pohádky dohromady - Šípková Růženka, Červená Karkulka a pohádka O dvanácti měsíčcích. Dvě z těchto pohádek mám velmi ráda, ta třetí - no, v Červené Karkulce prostě není žádná krásná princezna a princ, který by jí zachraňoval (či naopak, to vůbec nevadí). Zpracování těchto tří příběhů bylo zcela klasické, nekonalo se žádné překvapení, každá z pohádek byla vyprávěna postupně a jediné, co měly společné, byly protagonisté mužských rolí - tedy právě ti tři bratři, o kterých to celé bylo. Scény s bratry byly vlastně to jediné, kde se odehrávala nějaká originalita v příběhu a kde divák mohl hádat, jak to asi tak bude pokračovat a co se může stát. Nešetřilo se v nich také humorem, i když pointa napravení "špatných" vlastností byla tak trochu - pro mě nedostačující.

Ale snad už k jednotlivým pohádkám.
Šípková Růženka byla laděna krásně romanticky a musím říci, že mi je dosti líto, že byla odbyta jako první. Chápu ten důvod, nejstarší bratr se nejprve musel stát králem, aby pak zaopatřil zbylé dva, ale - ale sakra, ten Klus tam byl jen takovou krátkou chvíli!
Nutno podotknout, že nehrál žádného pitomce, což mě dosti překvapilo.
Se sestrou jsme se shodli, že ať byla tato pohádka krásná, romantická a velmi povedeně ztvárněná, měla jednu velkou chybu - odbyla se na začátku a zbytku filmu vzala herce, na kterého jsme se těšily nejvíce. Ale jo, zase mu to slušelo...

Druhá pohádka - Červená Karkulka, mi přišla jako jeden velký vtip. Červená Karkulka jako desetiletá holčička? Myslivec, který jí žádá o ruku (ano, sám nebyl dospělý a říkal, že se vezmou, až Karkulka dospěje), ale...ale...ALE!!!
Vlk mi přišel přehnaný a nechutný, to je ale věkem, v kině byl chlapeček, který pak svému tatínkovi vyprávěl, jak se mu zrovna tato pohádka nelíbila, protože se příliš bál strašidelného vlka.Asi to splnilo účel.
Nejlepší části této trochu...úchylné verze známé pohádky? Snad rozhovor s Karkulčinými rodiči či samotný holub namluvený Pavlem Liškou...

A třetí část - Pohádka o dvanácti měsíčcích. Vojta Dyk cestoval světem, nechával se mlátit, padal do hnoje a učil se dobrým mravům než potkal krásnou dívku s bílým džbánem...
Tato pohádka mi přišla jako nejpovedenější. Maruška měla velmi krásný, příjemný hlas a chlápci, co hráli Dvanáct měsíců, byli prostě super. Bylo to dramatické, pěkně ztvárněné na pohled i na poslech a celkově asi nejpovedenější část...

Co více k tomu říci? Smíchání pohádek? Klidně. Jenže přišlo mi, že to tady moc nefunguje. Jediné pojítko, které ty pohádky mezi sebou byli, byli právě ti bratři. Nic více. Tři oddělené příběhy, které jsou divákovi známy a ničím nepřekvapí, dokonce jim ani není věnován dostatečný čas, aby se do nich člověk řádně vžil. Ano, byl tam humor a bylo to fajn, ale stále mi to přišlo mělké. Příliš mělké, příliš zaměřené na menší děti, které nepotřebují inteligentní zápletku a rozuzlení.
Stále se mi to ale líbilo a stále jsem se u toho usmívala.
Krom několika scén, které mi vadily a to byly scény se Svěrákem, který přímo oslovoval diváky. Tady bylo jasně vidět, pro koho je ten film předně určen - malým dětem. Musím uznat, že kdybych byla dítětem, asi bych si to užívala mnohem více.
Takhle - takhle jsem se šla podívat na nové zpracování mých oblíbených pohádek s herci, které mám ráda a s písničkami, které se mi povětšinou líbily. Nebylo to špatné, nebylo to ale zase nějaké perfektní. Ano, tři bratři byli super, stejně jako zbytek obsazení, skvělé kostýmy, prostředí, všechno - kromě scénáře, který byl na mě až příliš neoriginální a málo překvapující. Asi bych chtěla příliš.

Pěkná pohádka, ale mezi mé nejoblíbenější se nezařadí, Čert ví proč, S čerty nejsou žerty a Tajemství staré bambitky se dají jen těžko překonat :)

Co kdyby - paní D.

6. srpna 2014 v 21:19 | Netri |  jednorázovky
Další část. Trvalo to delší dobu, trochu jsem se zasekla na úvodu. Nakonec z toho ale vzešlo toto. Tak pěkné čtení.